orders@graffitistudio.pl             +48 32 661 01 30

FAQ

Poniżej znajdziesz najczęściej zadawane pytania przez klientów naszej drukarni Graffiti. Jeżeli nie ma wśród nich odpowiedzi, której szukasz, zapraszamy do kontaktu. Rozwiejemy Twoje wszystkie wątpliwości.

Technika sitodruku jest jedną z najczęściej stosowanych metod druku. Sprawdzi się zarówno przy jednostkowych, jak i wysokonakładowych zamówieniach. Druk odbywa się poprzez przetłaczanie farb za pomocą specjalnej siatki z drobnymi oczkami, czyli matrycy sitodrukowej. Podczas drukowania część oczek jest zamknięta, co pozwala na powstanie konkretnego wzoru.

 

Aktualnie technika sitodruku jest realizowana z użyciem nowoczesnych maszyn, które opierają się na zastosowaniu farb rozpuszczalnikowych oraz technologii UV. Dzięki niej zapewniamy klientom niezwykłą trwałość nadruku. Technika sitodruku znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Nasza drukarnia Graffiti specjalizuje się w druku dla branży AGD, RTV oraz Automotive. Ponadto maszyny stosowane w Graffiti ograniczają emisje toksycznych związków.

Technika sitodruku wymaga odpowiedniego przygotowania matryc dla każdego koloru. Pod pojęciem “Koszty przygotowania produkcji” kryje się w rzeczywistości:

 

  • przygotowanie projektu oraz klisz i wykrojników,
  • wyświecenie klisz,
  • naświetlanie sita w przypadku każdego koloru,
  • przygotowanie farb oraz domieszanie odpowiedniego koloru,
  • zamówienie wykrojników,
  • realizacja nadruku.
  • Certyfikat FSC® (Forecast Stewardship Council®) o numerze licencji FSC-C151572 potwierdza zastosowanie surowców pozyskanych w sposób odpowiedzialny, z poszanowaniem zasobów przyrody. Nasze produkty są wykonane z papieru pochodzącego z certyfikowanych źródeł. Spełniamy również wymogi związane z zachowaniem ciągłości łańcucha kontroli FSC.
  • Certyfikat ISO 9001 potwierdza spełnienie wymagań normy i stanowi dowód konsekwentnego doskonalenia firmy. System Zarządzania Jakością pozwolił osiągnąć wyższy poziom produktywności i jakości produktu. Certyfikat ISO 9001 wystawiony przez Jednostkę Certyfikującą BSI wykazuje zaangażowanie do ciągłego doskonalenia.
  • Certyfikat ISO 14001 potwierdza działanie naszej firmy w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Stanowi systematyczną metodę do praktycznej integracji aspektów środowiskowych oraz zarządzania poprzez wspieranie ochrony środowiska, zapobieganie zanieczyszczeniom środowiska, minimalizację odpadów i zmniejszenie zużycia energii oraz materiałów. Wdrażamy procesy, które dążą do ograniczenia zanieczyszczeń. Certyfikat ISO 14001 wystawiony przez Jednostkę Certyfikującą BSI potwierdza funkcjonowanie drukarni Graffiti zgodnie z międzynarodowymi standardami dotyczącymi ochrony środowiska.

Karta technologiczna jest istotna na każdym etapie procesu produkcji. Pozwala na sprawne wdrożenie projektu oraz monitoring przebiegu zamówienia zgodnie z wymaganiami i procedurami, które zostały zaakceptowane zarówno przez klienta, jak i producenta.

Druk wysokonakładowy oznacza przygotowanie dużej liczby kopii dokumentu w krótkim czasie realizacji. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz urządzeń pozwala na optymalizację kosztów. Druk wysokonakładowy obejmuje między innymi ulotki informacyjne, etykiety samoprzylepne i oznaczenia na masową skalę. Charakteryzuje się dużą powtarzalnością i niskimi kosztami jednostkowymi przy wysokich nakładach. W tym przypadku należy zadbać również o odpowiedni proces DTP.

Jeden detal może mieć nawet kilkanaście kolorów. Należy jednak pamiętać, że każdy kolejny wiąże się z wyższą ceną oraz kosztami przygotowania produkcji. Wpływa na to  konieczność odseparowania poszczególnych elementów i farb. Każdy z nich stanowi odrębny plik, by następnie stworzyć za pomocą drobnych oczek o różnych kolorach i nasyceniu etykietę zgodnie z zamówieniem.

  • Farby UV do sitodruku charakteryzują się niską zawartością silikonu i jest przeznaczona do produkcji etykiet, paneli czołowych oraz paneli kontrolnych, a także elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA. Sprawdzają się doskonale w druku na różnych podłożach. Farby są utwardzane promieniowaniem UV,
  • Farby rozpuszczalnikowe służą do druku powierzchniowego i laminacji. Sprawdzają się do zadruku opakowań i produktów wykonanych z tektury, papieru, folii, aluminium oraz laminatów. Farby rozpuszczalnikowe są stosowane także do elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA,
  • Farby o specjalnych właściwościach izolacyjnych lub przewodzących do produkcji elementów wyświetlaczy dotykowych i paneli sterujących dla branży RTV/AGD. Sprawdzają się również w przypadku elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA,
  • Farby metaliczne lub perłowe w dowolnym kolorze, które sprawdzają się doskonale w przypadku elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA,
  • Farby atestowane, które spełniają normy bezpieczeństwa i mogą mieć kontakt z żywnością. Sprawdzają się również w przypadku elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA,
  • Farby zawierające cząsteczki srebra przeznaczone do druku na wszystkich tworzywach. Są stosowane również elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA,
  • Farby termochromatyczne ze specjalnym pigmentem, który pozostaje niewybarwiony w neutralnych zakresach temperatur. Sprawdzą się doskonale w przypadku druku elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA,
  • Farby o różnym stopniu prześwitywania przeznaczone do paneli frontowych i kontrolnych oraz elementów dekoracyjnych z PCV, PC, PET oraz PMMA.

Ogólne zasady: Pliki powinny być w formacie .pdf. W innym przypadku będą one oceniane indywidualnie pod kątem możliwości druku.

 

Układ: Należy pamiętać o przygotowaniu odpowiednich spadów (3 mm po każdej ze stron) oraz bezpiecznych marginesów. Nie należy stosować znaczników drukarskich innych niż linie cięcia. Jeżeli plik zawiera przezroczystości, powinien być spłaszczony.

 

Kolor: Grafika w pliku powinna być przygotowana w przestrzeni barwnej CMYK. Nie należy załączać profili wyjściowych oraz osadzać profili ICC. Czarne elementy graficzne i teksty powinny składać się tylko ze składowej K – 100%.

 

Teksty i linie: Fonty powinny być osadzone lub zamienione na krzywe.

 

Grafiki rastrowe (bitmapy): Zdjęcia oraz grafiki powinny być w rozdzielczości 300 ppi lub powyżej i zapisane w 8-bitowej głębi kolorów.

 

Druki personalizowane: Należy pamiętać o dołączeniu pliku z danymi zmiennymi (format .xls). Plik poglądowy może być dostarczony w dowolnej formie zamkniętej. W przypadku numeracji należy uwzględnić zakres numeracji oraz format.